Otevření konkatedrály

Galerie, Konkatedrála Panny Marie

V sobotu 12. června se vrátil život do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Slavnostní mše svatá s apoštolským administrátorem Martinem Davidem uzavřela dvouleté období, kdy byl chrám uzavřen. Během vůbec nejnákladnější památkové rekonstrukce od založení ostravsko-opavského biskupství se díky péči stavebníků a památkářů dočkala obnovy jak fasáda, tak interiér chrámu ze 14. století.

Virtuální prohlídka konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie Opava

ERROR:

Jak virtuální prohlídku používat?

Pro přecházení mezi jednotlivými prohlídkami použijte hotspoty nebo náhledy jednotlivých bodů na dolní liště.

Pro pohyb ve virtuální prohlídce máte několik možností:

• Přidržením levého tlačítka myši a pohybem můžete virtuální prohlídkou libovolně otáčet.
  • Pomocí 4 tlačítek na liště s požadovaným směrem otáčení.

Pro přiblížení nebo oddálení pohledu můžete použít:

• ovládací panel v dolní části virtuální prohlídky (tlačítka + a -)
  • kolečko myši.

Vytvořili prohlidky-virtualni.cz

Konkatedrála (3. část)

Konkatedrála Panny Marie

Třetí část fotogalerie konkatedrály, která přináší srovnání interiéru chrámu před opravou a po opravě.

[thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb]

Přetažením posuvníku doprava se zobrazí fotka před opravou, přetažením doleva stav po opravě.

Konkatedrála (2. část)

Konkatedrála Panny Marie

Druhá část fotogalerie konkatedrály, která přináší srovnání interiéru chrámu před opravou a po opravě.

[thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb]

Konkatedrála (1. část)

Konkatedrála Panny Marie

První část fotogalerie konkatedrály, která přináší srovnání vnějšku chrámu před opravou a po opravě.

[thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb][thumb]

Jak pokračují opravy konkatedrály III

Konkatedrála Panny Marie

I v průběhu prázdninových měsíců pokračovaly práce na konkatedrále. Velká část z nich byla vidět zvenku v podobě nové omítky, očištěných a zakonzervovaných cihel a jak se postupně sundávalo lešení, bylo vidět, jak se z toho vyloupla úplně jiná stavba. Kromě zdiva byly osazeny i nové kameny na římsy směrem od divadla a také na severní věž. „Osvěžení“ doznala i fasáda jižní věže spolu s dřevěnými okenicemi a tufitovými ostěními.

Uvnitř panoval také čilý ruch, a to na všech frontách – kovové prvky (mříže, vchody, galerie naproti dveřím do kaple sv. Anny), dřevěné dveře, zádveří – to všechno bylo přivezeno z dílen a osazeno nazpět. Potom co byl dokončen strop v lodi, tak postupně „opadávalo“ i lešení až po hlavice sloupů, které už jsou také zkompletovány. Nyní nastává čas na „čistou práci“ – tzn. renovace varhan, podesty pod boční lavice, kompletace elektroinstalace a ozvučení. Pokračovat bude ještě venkovní úprava v podobě valounkové dlažby ve výklencích směrem k Hornímu náměstí, dlažby a parková úprava kolem dokola a osazení renovovaného oplocení.

Celkově se práce daří, ukončení oprav předpokládáme na konci tohoto roku. Děkuji za Vaši modlitbu a finanční podporu.

Jan Czudek

Jak pokračují opravy konkatedrály II

Konkatedrála Panny Marie

V průběhu zimních měsíců pokračovaly práce uvnitř konkatedrály i díky příznivému (ze stavebního hlediska) počasí. Postupně byl injektáží zpevněn strop v presbytáři, přeštukovány omítky, byla provedena výmalba a dokončeno zlacení štukových hlavic. Presbytář je tedy dokončen včetně nových oken a osvětlení. Chybí pouze dveře do kaple sv. Anny a dveře do „staré zákristie“, které jsou v restaurátorských dílnách, lavice a zapojení mikrofonů, které proběhne zároveň v celém kostele.

V kapli sv. Anny je v celém prostoru lešení, tady probíhá restaurování žebrovité klenby a omítek. Stejná situace je v kapli Panny Marie Lurdské. Uvnitř kostela na lešení v lodi probíhá zpevňování stropních omítek, vyspravení vnitřních omítek a sloupů, restaurování dřevěných hlavic sloupů a postupná výměna oken po obvodu.

Zvenku se odkryla první dokončená část – z pohledu od Rybího trhu, pomalu mizí lešení (proti směru hodinových ručiček) – momentálně už i od divadla – jak postupně končí etapové práce na režném zdivu a kamenných portálech konkatedrály. Otlučené omítky ve spodní části byly nahrazeny omítkami novými.

V létě by mělo být postupně dokončeno všechno výše zmíněné a jako poslední práce bude čištění a znovuzprovoznění varhan.

S poděkováním za Vaši modlitbu a finanční podporu

o. Jan Czudek