Křest dospělého je zásadním rozhodnutím pro život.
Vyžaduje dobu přípravy (katechumenát) – je to cesta, která potřebuje čas (zpravidla 1 rok):
- praktická část: mravní integrita, osobní modlitby a slavení liturgie, život ve společenství farnosti,
- teoretická část: znalost nauky Církve (věrouka, morálka, církevní dějiny, liturgie, sociální nauka Církve, církevní právo, atd.)
Křest dítěte je právem a povinností katolických rodičů.
Jelikož je dítě křtěno pro záruku víry rodičů, alespoň jeden z rodičů má být schopen dítěti předat víru slovem a hlavně příkladem věrného plnění náboženských povinností.
Takoví rodiče přijdou obvykle na jednu přípravu před křtem dítěte.
Rodiče církevně nesezdaní zřejmě sami nemají zájem na životě z víry ani úmysl předat víru svým dětem. Nikdo je nemůže nutit, aby říkali to, o čem nejsou přesvědčeni, a slibovali za dítě, co sami plnit nechtějí. Většinou mají rodiče možnost svůj sňatek církevně splatnit. V těchto případech se na křest vyžaduje delší příprava (asi tříměsíční) a více setkání s knězem.
Kmotr má být schopen rodičům pomoci v nábožensko-mravní výchově dítěte, proto je potřebné, aby se jednalo o praktikujícího katolíka, který přijal také svátost biřmování.
Kmotrem nemůže být:
- ten, kdo je nepokřtěný nebo pokřtěný jiného než katolického vyznání,
- ten, kdo vystoupil z církve nebo je stižen církevním trestem,
- ten, kdo žije v partnerském vztahu bez církevního manželství.
Místem křtu má být místní farnost, neboť svatým křtem se nový křesťan zapojuje do místního farního společenství. Pro křest v jiné farnosti je nutné si vyžádat písemný souhlas příslušného kněze.