Boční oltář Panny Marie Karmelské

Oltářní obraz Panny Marie Karmelské, olej na plátně, rok 1789, Felix Ivo Leicher (1727 Bílovec – 1812 Vídeň)

Panna Maria, obklopena anděly, s žehnajícím Ježíškem na klíně, předává hnědý škapulíř svatému Šimonu Stockovi, generálnímu představenému řádu, při zjevení roku 1251 v Cambridgi. Dle nejstarších vyprávění se při vidění odehrálo toto: „Blahoslavená Panna se zjevila s množstvím andělů, ve svých požehnaných rukou držela řádový škapulíř a řekla: Toto bude pro tebe a pro všechny karmelitány velké privilegium. Kdokoliv zemře s tímto škapulířem nebude trpět věčným ohněm, ale bude spasen.“ Památka Panny Marie Karmelské se slaví 16. července.

Oltářní architektura je pozdně barokní – klasicistní, pocházející včetně figurální a dekorativní výzdoby z dílny Johanna Schuberta (1743? Lipník – 1792), oltář byl zhotoven v rámci barokizace interiéru v létech 1783 – 1786.

Vlevo: Socha sv. Valentina v biskupském rouchu, s mitrou a berlou, v levé ruce zavřenou knihou.

Svatý Valentin se narodil kolem roku 226 v Terni, byl knězem, misionářem, později biskupem, který zemřel mučednickou smrtí stětím roku 269 v Římě, na příkaz císaře Claudia II., protože, přes zákaz, sezdával snoubence podle křesťanského ritu. Nezávazná památka se slaví 14. února.

Vpravo: Socha sv. Mikuláše v biskupském rouchu, s mitrou a berlou, v levé ruce s knihou a třemi jablíčky. Památka se slaví 6. prosince.

Svatý Mikuláš z Myry se narodil kolem roku 280 v Pataře, a zemřel pravděpodobně v roce 352 v Myře. Byl biskupem v Myře a proslul svou štědrostí a také jako divotvůrce, protože se na jeho přímluvu událo mnoho zázraků.

Nástavec: Dva andílci přidržují otevřenou knihu.